BU KEŞİF AKUT VE KRONİK AĞRI TEDAVİLERİNDE ETKİLİ OLABİLİR.

İskoçya’daki doktorlar, 66 yaşındaki kadının eline uygulanan ve  normalde çok ağrılı bir operasyon olan şiddetli artrit operasyonu sonrasında çok az ağrı kesiciye gerek duyması karşısında hayrete düştüler. Benzer şekilde aynı kadın iki yıl önce kalçasında  şiddetli osteoartrit ve kayda değer eklem dejenerasyonu tanısı almış; buna rağmen kalça protezi ameliyatı öncesinde, sırasında veya sonrasında hiçbir ağrı yakınması olmamıştır.

 Hatta hasta, doktorlara daha önce elini yaktığı ve elini ateşten sadece yanık et kokusunu fark ettiği için çektiği zamanlar olduğunu söylemiştir. Ayrıca bu kadın anksiyete ve depresyon testlerinde dikkate değer şekilde düşük puanlar almıştır.

 Kadının istisnai acı hissizliğinin genlerinden köken aldığını düşünen Birleşik Krallık araştırmacıları hastanın genlerini sıralayıp analiz ederek daha önce tanımlanmamış bir mutasyon buldular.  Araştırmacılar bu mutasyonu geçtiğimiz Çarşamba günü “British Journal of Anaesthesia” dergisinde rapor ettiler. FAAH-OUT isimli bölgede meydana gelen bu mutasyonun, komşu genlerden olan ve acı hissi, ruh hali ve hafızayı ilgilendiren FAAH geninin aktivitesini baskıladığı görüldü.

 FAAH; “mutluluk molekülü” olarak da bilinen ve kannabinoid reseptörlerine bağlanan anandamid nörotransmitterini yıkan bir proteindir. Bu kannabinoid reseptörleri, marihuana ile aktive olan aynı tür reseptörlerin bir kısmıdır. Azalmış FAAH aktivitesiyle birlikte bu hastada anandamid nörotransmitterinin dolaşımdaki seviyeleri yüksek bulunmuştur, bu durum hastanın acıya direncini açıklama potansiyeline sahiptir.

 Yalnızca bir hasta vakasından yola çıkarak bu kadarını söylemek riskli olsa da, araştırmacılar bu keşfin akut ve kronik ağrı tedavisi ile ilişkili heyecan verici gelişmelere sebep olabileceğini söylüyorlar. Daha önce ağrı tedavisi için hedef alınan genler, sodyum iyon kanalları ve ağrı sinyalinin periferik sinir sisteminden beyne iletilmesine odaklanıyordu. FAAH ve FAAH-OUT genleri ise bunun yerine beynin ağrı sinyalini yorumlama biçimini değiştiriyor.

 FAAH üzerine yapılan önceki çalışmalar ve deneysel ilaç testlerinin başarısız olmasına rağmen, araştırmacılar FAAH-OUT geninin endokannabinoid reseptörlerini hedeflemede yeni bir yol vadettiğini söylüyorlar. Günde yaklaşık 130 Amerikalı’nın yüksek dozda opioid kullanımından öldüğü bu zamanda bilim insanları ve ilaç şirketleri akut ve kronik ağrılar için alternatif non-opoid ilaçlar geliştirmeyi kendilerine amaç edinmiş durumdalar.

 İskoçya, İnverness’deki Raigmore Hastanesi’nde anestezi ve ağrı ilaçları üzerine araştırmacı ve danışman olarak çalışan Dr. Dev Srivastava şöyle diyor: “ Bu keşif, endokannabinoid yolağını kullanarak beynin acı deneyimleme biçimini değiştirecek ilaçlar geliştirebilmek için sayısız olasılık açıyor.”  

 Fakat bu İskoç hastada olduğu gibi ağrı hissinin tamamen kaybı sorunsal olabilir. Ağrılı diyabetik nöropatilerden muzdarip hastalarda olduğu gibi ekstremitelerde duyu azalması, bazen hastaların fark etmediği tekrarlayan yaralanmalara sebep olabiliyor. Londra Üniversitesi Akademisi, Wolfson Biyomedikal Araştırma Enstitü’sünde yazar ve kıdemli eğitmen olan Dr. James Cox “ Ağrı sizi hasardan ve yaşamınızı tehdit eden olaylardan koruyan bir temel uyarı sistemidir” diyor.

 Endokannabinoidler ve onların reseptörlerini hedeflemenin bir başka dezavantajı ise hafıza zayıflığı ve öğrenmede istenmeyen yan ürünler oluşumudur. Araştırmacıların belirttiğine göre İskoç kadında görülen hafıza kaymaları, FAAH geni kayıp farelerde yaşanan hafıza kaymalarıyla benzerlik gösteriyor.

 Araştırmacılar araştırmaları sonucunda açıklık getirdikleri endokannabinoid yolağın analjezik etkilerinin, marihuana vb. haz uyandıran maddelerle ağrı kontrolü üzerine aynı şekilde etki etmediği konusunda hastaları ve kullanıcıları uyarmakta geç kalmadılar. Birleşik Devletler’deki opioid kullanımındaki patlama insanların öncelikle legal ağrı kesicilere bağımlı hale gelmesi ve bunu takiben yasal olmayan fentanil ve eroin kullanımının sıçramalar şeklinde artışı ile başlamıştır. Eğer endokannabinoid yolak üzerinden etki eden ilaçlar daha yaygın hale gelirse, bahsi geçen yasa dışı ilaçlara benzer şekilde bu ilaçların da yasa dışı kullanımı bir problem haline gelebilir.

ÇEVİRİ:
https://www.statnews.com/2019/03/27/woman-who-feels-no-pain-gene-mutation/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir